fallback

Нарастващото напрежение между САЩ и Иран тласка цените на петрола все по-нагоре*

От своя страна цената на златото се повиши до най-високото си ниво за повече от шест години

09:53 | 06.01.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Архив на Ройтерс

Цените на петрола продължават драматичното си увеличение до около 70 долара за барел, докато напрежението между САЩ и Иран продължава да се повишава, след като американски въздушни удари в Багдад причиниха смъртта на един от най-влиятелните генерали на Ислямска република Иран, предава Bloomberg.

Цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 1,28 долара, или 1,87%, до ниво от 69,88 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI възлизат на стойност от 64,09 долара за барел, което е повишение от 1,04 долара, или 1,65%.

Фючърсите регистрираха повишения в понеделник, след като от Държавния департамент на САЩ предупредиха за "повишен риск" от ракетни атаки в близост до военни бази и енергийни съоръжения в Саудитска Арабия. Цените отчитат допълнителен тласък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп повтори заплахите за отмъщение, ако Иран „направи нещо“ и обеща тежки санкции срещу Ирак, ако американските войски бъдат принудени да напуснат втория по големина производител на ОПЕК.

Така се засилват опасенията от по-широк конфликт, който може да прекъсне доставките от един от най-важните производители на суровината в световен мащаб. За последен път петролът отчете подобно повишения в стойностите си, когато саудитските производствени мощности бяха атакувани през септември

.

Тръмп заяви готовността си да нанесе „непропорционален удар“ и да атакува над 50 обекта, ако Техеран отмъсти за убийството на генерал Касем Солеймани. Властите на държавата от Близкия изток заявиха, че трябва да "си уредят сметките със САЩ" и че вече няма да спазват ограниченията срещу обогатяване на уран. Решението на иракския парламент за експулсиране на американски войски от страната задълбочи противоречието.

 

These Media Posts will serve as notification to the United States Congress that should Iran strike any U.S. person or target, the United States will quickly & fully strike back, & perhaps in a disproportionate manner. Such legal notice is not required, but is given nevertheless!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 5, 2020

„Петролът ще премине през още ценови изпитания“, казва Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group, добавяйки, че очаква Иран да атакува нефтени кораби и съоръжения в отговор на американските атаки. „Ще преминем през 70-те долара и може да стигнем до 80 долара за барел Брент, когато Иран извърши отмщението си“, заяви бившият служител в Белия дом при президента Джордж Буш.

Саудитска Арабия, Иран и Ирак заедно произвеждаха над 16 милиона барела петрол на ден през миналия месец. По-голямата част от износа им напуска Персийския залив през Ормузкия проток (тесен пролив, свързващ Оманския залив на югоизток и Персийския залив на югозапад, който Иран многократно заплашва да затвори в случай на война, б. ред.).

САЩ смятат, че има риск от нападения, особено в източните провинции на Саудитска Арабия, близо до границата с Йемен и близо до военни бази, както и нефтени и газови съоръжения, съобщиха от Държавния департамент в Twitter .

Междувременно американски служител и двама контрагенти бяха убити при неделна атака срещу американските сили за борба с тероризма в Кения, като беше обявено, че бойци, свързани с Ал Кайда, носят отговорност за деянието.

Нарастващото напрежение между САЩ и Иран вече доведе до безпрецедентни смущения на петролните пазари, но досега те бяха краткотрайни. Миналата година Вашингтон обвини Техеран за атаки над супертанкери и атаката с дронове над петролните съоръжения на Саудитска Арабия през септември - най-голямото спиране на доставките в историята на индустрията.

Иранското ръководство сигнализира, че вероятно ще насочи атаките си към американски военни съоръжения и бази в Близкия изток и ще мобилизира мрежата си от бунтовници в целия регион.

Въпреки това, ръстът на цените на петрола от 23% на годишна база може възпрепятства по-нататъшно увеличение, според анализаторите.

От Goldman Sachs Group Inc. заявиха, че са необходими фактически смущения в глобалните доставки, за да се запазят цените на текущите нива.

„Най-големият риск за снабдяването ще бъде атака срещу южните полета на Ирак“, каза Джафар Алтайе, управляващ директор на Manaar Group.

„Иран вероятно ще продължи да се насочва към атаки срещу танкери и енергийна инфраструктура в региона, за каквито беше обвиняван през последните месеци“, заяви Кристоф Рул, изследовател в областта на енергетиката и политиката в Колунбийския университет и Харвард.

От своя страна цената на златото се повиши до най-високото си ниво за повече от шест години, отчитайки ръст от 1,46% до 1575,10 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 09:36 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:24 | 14.09.22 г.
fallback